$type=grid$count=3$meta=0$sn=0$rm=0$color=# 33ccff

İntihara sürükleyen oyun: Blue Whale (Mavi Balina)

PAYLAŞ:

Psikolojisi bozuk 21 yaşında bir programcı tarafından tasarlandığı bilinen oyun, çeşitli yöneticiler tarafından oyunculara verilen 50 farklı görev ile tamamlanıyor.Blue whale

blue whale oyun oyna, blue whale 50 görevleri, blue whale görev, blue, whale intiharları, blue whale oyun indir, blue whale film, Blue Whale Challenge, What is the Blue Whale suicide challenge,

Mavi Balina (Blue Whale) oyunu nedir? Nasıl öldürüyor?

Rusya’da sosyal arkadaşlık sitesi üzerinden başlatılan ve oyunseverlerin gündemine giren Blue Whale (Mavi Balina) oyunu, şimdilerde bir Türk gencinin intiharına neden olduğu iddiası ile gündemde. Oyun sebebiyle bugüne kadar sadece Rusya’da 130‘dan fazla gencin intihar ettiği belirtiliyor.

Blue Whale (Mavi Balina) oyunu nedir? Sadece bir kurgu mu yoksa gerçeğin kendisi mi?

Psikolojisi bozuk 21 yaşında bir programcı tarafından tasarlandığı bilinen oyun, çeşitli yöneticiler tarafından oyunculara verilen 50 farklı görev ile tamamlanıyor. Çok kısa bir zaman önce oyununun programcılarından biri, oyunla ilgili dehşet verici şeyler anlatarak bu konudaki suçunu itiraf etti. Bu olayın ardından, oyunun tasarımcısıyla birlikte oyunda yetkili olan diğer kişiler de ülkede aranmaya başladı. Öyle ki, psikolog bir kadın dahi bu oyundan dolayı şu an polis tarafından aranıyor. Aranma nedeni ise oyunun müziklerini ve videolarını oyuncuların bilinçaltına etki edecek şekilde hazırlamak ve intihara teşvik edilmelerini sağlamak!

Oyuncular neden intihar ediyor?

Öncelikle belirtmek istiyoruz ki, bu sorunun cevabı oyunun içinde değil. Öncelikle, oyundaki müzikler ve görseller oyuncuların bilinçaltındaki kırılgan yapıyı hedef alıyor. Bu müzikler ve görseller oyuncularda korku, güçsüzlük, iletişim problemleri, çaresizlik ve derin üzüntüye sebep oluyor. Bu durum da oyuncunun bilinç altının kontrol dışı kalmasına sebep oluyor. Bir sonraki aşamada ise oyuncular saplantı, mutsuzluk, çaresizlik, hüzne boğulma ve hayatın basitliği gibi düşüncelere sürükleniyor.

Tam da bu aşamada kullanılan psikolojik teknikler, oyuncunun algısını kademeli olarak kaydırıyor. İnsan psikolojisine göre, bu şekilde düşüncelere sürüklenen insanlara bir şey yaptırmak istenildiği zaman önce ufak taleplerde bulunuluyor. Bunlar tamamlandığında ise yerlerine daha büyük ve ciddi talepler geliyor. Kişi, istenileni yapmaktan asla rahatsız olmayacak ve artık sadece yönlendiriciye güvendiği için iyi veya kötü bir şeye yönlendirildiğini fark edemeyecek hale geliyor. Çocuklar ise bu konuda çok daha büyük tehlike altında. Çünkü, çocukların beyinleri henüz gelişme aşamasında olduğu için bu teknik maalesef ki onlarda çok daha hızlı ve kolay şekilde uygulanıyor. Bu tekniğin farklı yöntemlerine, kullanılma alanlarına satış&pazarlama ve ikna tekniklerinde rastlanıyor.

Oyunda verilen görevler

Şimdi intihara sürüklediği iddia edilen oyunla ilgili detaylara geri dönelim ve bahsi geçen 50 görevin neler olduğuna hep birlikte bakalım:
 1. Bir jilet aracılığı ile elinize “f57” çizin ve4 fotoğrafını gönderin.
 2. Sabah 4:20’de uyanın, size gönderilen psikopatça görünen korkunç videoları izleyin.
 3. Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin ve fotoğrafını gönderin.
 4. Bir kağıt üzerine balina resmi çizip fotoğrafını gönderin.
 5. Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinizi birçok kez cezalandırma amaçlı kesin. Verilen şifreli görevi çözün.
 6. Elinize “f40” çizin ve fotoğrafını gönderin.
 7. vKontakte durumunuza “#ben_balinayım” (rus. #я_кит) yazın.
 8. Korkularınızı aşın.
 9. Sabah 4:20’de uyanın ve çatıya çıkın. Ne kadar yüksek, o kadar iyi.
 10. Elinize bir balina çizin. Ve fotoğrafını çekerek gönderin.
 11. Gün boyu psikopatça görünen korku videoları izleyin.
 12. Onların size gönderdikleri müzikleri dinleyin.
 13. Dudağınızı kesin.
 14. Elinize defalarca iğne batırın.
 15. Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.
 16. Bulabildiğiniz en yüksek çatıya çıkın ve köşesinde bir süre bekleyin.
 17. Bir köprüye gidin ve köşesinde bekleyin.
 18. Bir vinç bulup tepesine çıkın ya da çıkmayı deneyin.
 19. Güvenilir olup olmadığınız kontrol edilecek.
 20. Skype aracılığıyla bir balina ile yani sizin gibi bir oyuncu veya kurucu ile konuşun.
 21. Bir çatıya çıkıp köşesinde bacaklarınızı aşağıya doğru sallayarak oturun.
 22. Başka bir şifreli görevi çözün.
 23. Gizli görev.
 24. Bir balina ile buluşun.
 25. Kurucu, size ölüm tarihinizi söyleyecek ve bunu kabul etmek zorundasınız.
 26. Sabah 4:20’de uyanıp bir demir yolu bularak raylarda gezin.
 27. Gün boyu hiç kimse ile konuşmayın.
 28. Balina olduğunuza dair yemin edin.
Oyun kurallarında görüldüğü gibi, oyunculardan 29. ve 49. görevler arasında her gün sabah 04:20’de uyanıp oyunun kurucusunun gönderdiği müzik ve korkunç videoları izlenmesi veya dinlenmesi isteniyor.

Sonuncu görev olan 50. görevde ise oyuncunun çatıdan atlayarak intihar etmesi isteniyor.
İlk bakışta aklımıza takılan soru şu; bir insanın bunları yapmasını sağlayacak bu korkunç sistem nasıl geliştiriliyor? Bunun cevabı biraz oyunda, biraz da oyuncuların kişiliğinde saklı. Oyunda izlenilmesi istenen videolar ve dinlenilmesi istenen müzikler yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu an ülkede aranan bir psikolog tarafından oyunun hedefine yönelik itinayla hazırlanmış ve direkt olarak oyuncuların bilinçaltına etki ediyor. Oyundan vazgeçmek ya da yarın bırakmak zorunda kalan oyuncuların ise, oyunun yöneticileri tarafından “ailelerine zarar verecekleri”ni söylemiyle tehdit ettiği belirtiliyor. 35. günün sonunda verilen bütün görevleri tamamlayan oyuncularsa, tam da hedeflendiği gibi artık istemsiz, hareketsiz ve dünyadan çok farklı bir yaşamın var olduğunu düşünmeye götüren ölümcül bir yola çoktan girmiş oluyorlar.

İlginç olan şu ki; bugüne kadar bu oyunu oynayanlar güçsüz ya da zihnen gelişmemiş insanlar değil. Aksine kafası çok çalışan, zeki kişiler oldukları görülüyor. Oyunculardan bir grup, oyuna başlama gerekçelerinin sadece merak olduğunu söylüyorlar. Bir başka grup ise oyunla ilgili duydukları şeylerin ardından kendilerine “İnsanlar gerçekten bunları yapmışlar mıdır?” diye sorarak oyunu oynamaya başladıklarını ifade ediyorlar. Kurgudan korkunç gerçeğe bu şekilde varılan oyun nedeniyle Rusya’da 130’dan fazla gencin intihar ettiği iddia ediliyor. Oyunla ilgili en son ortaya çıkan vakanın ülkemizde yaşanması ise, artık Türkiye’deki gençlerin de maalesef bu korkunç oyunun tuzağına düşmüş olduğunu gösteriyor.

Peki toplumsal bir sorun olan bu zararlı oyunlar için çözüm ne?

Aileler azami dikkat etmeli!Aileler bu tarz tehlikeli oyunlar karşısında çok bilinçli olmalı. Çocuklarının teknolojiye olan ilişkilerini kontrollü bir şekilde desteklemek, geliştirmek, faydalı bir şekilde kullanabilir hale getirmek dışında en çok ihtiyaç duydukları şeyin aileleri tarafından benimsenmek olduğunu da unutmamalı. Ailesi tarafından sevgi gösterilen, bilgisayar dışındaki günlük hayatta spor, sanat, okuma, yazma gibi bir meşguliyetleri bulunan çocuklar bu tarz tehlikeli oyunlardan da korunmuş oluyor. Eğer çocuk bir oyunu merak ettiyse ve onu mutlaka oynamak istiyorsa, oyunun bir tarafında çocuk, diğer tarafında ise mutlaka anne ya da baba yer alarak oynamalı. Yani ailenin de çocukla birlikte vakit geçirmesi, onu oyun dünyasında dahi kontrol altında tutması gerekiyor.

Devlet politikasında yapıcı çözümler

Blue Whale (Mavi Balina) oyunu nedeniyle yaşananlar oyun dünyasını artık çok ciddi bir şekilde mercek altına almak için belki de bir ilk, önemli bir başlangıç. Çünkü gelişen teknolojinin ve dijital kültürün getirdiği yeni oyunlar gençlerin üzerinde yeni ve tehlikeli bağımlılıklara sebep olduğu görülüyor. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde yaşanan ve bir gencin aralıksız 11 saat boyunca oyunun başında zaman geçirmesi sonucu bacağının kesilecek noktaya gelmesi bu tehlikeli bağımlılığın en büyük delili oldu. Dolayısıyla devlet kurumları da bu tarz olumsuz psikolojik etki göstermesi muhtemel olan oyunların üretilmesine ve dağıtılmasına kesinlikle izin vermemek, oyunları denetim altında tutmak için bir an önce çok daha ciddi adımlar atması gerekiyor.

Sosyal Medya’da ise bu oyun konusunda birtakım önlemler alınmış durumda. Örneğin Instagram’da #bluewhale etiketi ile arama yapanlar aşağıdaki şu otomatik mesaj ile karşılaşıyorlar:

blue whale oyun oyna, blue whale 50 görevleri, blue whale görev, blue, whale intiharları, blue whale oyun indir, blue whale film, Blue Whale Challenge, What is the Blue Whale suicide challenge,

Son olarak böyle acıların ve mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması adına, dünyanın teknoloji ile olan entegrasyonu sebebiyle piyasaya çıkan bilinçaltı oyunlarına yetkililerin kısa sürede müdahale ederek yasaklamasını, çocuklarımızın ve gençlerimizin bu büyük tehlikeden korunmasını diliyoruz.

Kaynak: Usmed.org.tr

YORUMLAR

Ad

1 bardak kolanın zararları,1,2017,7,2017-2018 güncel yeni ıq testleri,1,2018 yılı,1,5 yaşında doğum,1,a program to make a youtube video,1,adsense tr,1,adsense youtube,1,ahiret cezası,1,ahiret günü insan,1,ahiret ve dünya,1,ahirette bizi bekleyenler,1,ahiretteki yaşamımız,1,aids nedir,1,akıcı ingilizce konuşma,1,akılalmaz gelenek türleri,1,aklını kullan,1,aklınıza gelmeyecek sorular,1,aldatma,1,Allah,2,Allah nasıl duaları kabul eder,1,allahın izniyle,1,altyazılı farsca kaynaklar,1,amaçlar nasıl belirlenir,1,amaçlara ulaşmak,1,amaçlara ulaşmak için neler yapılır,1,amaçlara ulaşmak için neler yapmalıyız,1,amel defterimiz,1,amellerimiz nelerdir,1,amp blogger template,1,amp blogger templates,1,amp templates for blogger free,1,anlamak,1,anne çocuk ilişkisi,2,anne hakkı,1,anne hikayeleri hüzünlü hikayeler,1,Anne olmak,1,anne sevgisi,1,anne ve çocuk,1,anne ve çocuk üzerine yazılar,1,Anne-Baba ne yapmalı,1,annelerimize sahip çıkalım,1,annelerin görevleri,1,annelerin yükümlülükleri,1,annelik görevleri nelerdir,1,antik yunanda yaşam,1,antik yunanlılar,1,aöf,1,aşık insan nasıl belli olur,1,aşık insan ne yapar,2,aşk,1,aşk hayatı,1,aşk kıskanmaktır,1,aşk nasıl bir şeydir,1,aşk nasıl yaşanır,1,aşk nedir,2,aşk söleri,1,aşk testi,1,aşk testi çöz,1,aşk testi yap,1,aşkı güçlendiren şeyler,1,aşkın belirtileri,1,aşkın güzel hali,1,aşkın tarifi,1,aşklar neden hemen bitiyor,1,atatürk fotoğrafları,1,atatürk hayatı,1,atatürk kitaplar,1,atatürk's life in english,1,atatürk's life short story,1,atatürk's life shortly,1,atatürk's life summary,1,atatürk's life wikipedia,1,awesome blogger amp templates,1,ayakkabı temizleme,1,aykü testi,1,ayrılık izdihamdır,1,ayrılıktan sonra ne yapılır,1,ayva recelinin faydaları,1,ayva tansiyonu yüksettirmi,1,ayvanın faydaları ahmet maranki,1,ayvanın faydaları ibrahim saracoğlu,1,ayvanın faydaları maddeler halinde,1,basit ve eğlenceli deneyler,1,başarı için gerekli olanlar,1,bayram çoşkusu,1,bayram geldi,1,bayram günü,1,bayram haberleri,1,bayram nasıl geçirilir,1,bayramda neler yapılır,1,bedava bitcoin kazanma 2017,1,Bel soğukluğu nedir,1,belirtileri nelerdir,1,ben buraya tekrar geleceğim,1,Ben kimim,1,ben sensiz yaşayamam,1,benlik,1,beyin yakan bilmeceler ve cevapları,1,beyin yakan espriler,1,beyin yakan felsefe soruları,1,beyin yakan matematik soruları,1,bilgi,1,bilgi edinmek,1,bilgiye aç olmak,1,bilinçaltı mesajlar,1,biliyor musunuz,1,bilmediğimiz şeyler,1,bilmediklerimiz nelerdir,1,bilmek,1,bir bayan ile nasıl konuşulur,1,bir erkek ile nasıl konuşulur,1,bitcoin kazanma programı,1,bitcoin kazanma siteleri 2017 telefondan bitcoin kazanma microwallet,1,biz insanoğlunun sınırları,1,biz kimiz,1,biz nasıl düşünüyoruz,1,bizi kimler yönetiyor,1,blog,6,blog aç,1,blog açma yolları,1,blog açmak istiyorum,2,blog adsense kaydol,1,blog giriş,1,blog nasıl açılır,1,blog ne üzerine açılır,1,blog nedir,1,blog üzerine yazılar,1,blog yazıları,1,bloga başlama yolları,1,blogaçma yolları,1,blogdan para kazanma,1,blogger,1,blogger amp,1,blogger amp new template,1,blogger amp teması indir,1,blogger amp template,1,blogger blog açma,1,blogger da yazar nasıl değiştirilir,1,blogger kaydol,1,blogger nasıl açılır,1,blogger nedir,1,blogger nedir amacı nedir,1,blogger nedir nasıl kullanılır,1,blogger support,1,blogger yardım,1,blogger yazar ismi değiştirme,1,bloggerdan blog açma,1,bloggerın avantajları,1,blue,1,blue whale 50 görevleri,1,Blue Whale Challenge,1,blue whale film,1,blue whale görev,1,blue whale oyun indir,1,blue whale oyun oyna,1,body color,1,boş zamanlarda yapılacak aktiviteler,1,bölgelere göre sivilce,1,break the chain,1,breaking chains,1,btc,1,bugs bunny,1,bunları biliyorumusunuz,1,busuu,1,büyük günahlar nelerdir,1,calender,1,cehenneme girecek 25 kişi,1,cehenneme girecek kadın ve erkek,1,cehenneme girecek olanlar,1,cehenneme kimler girecek,1,chain breaker,1,Chironex fleckeri,1,christmas 2018,1,cin,1,cin çağırma,1,cin çarpması,1,cin görme,1,cinler,1,cinler hakkında bilinmeyenler,1,cinler hakkında korkutucu bilgiler,1,cinlerle ilgili ilginç bilgiler,1,cinsel hastalıklar,1,cinsel ilişki seks pozisyonları,1,cinsel ilişki tarihi,1,cinsel ilişki yöntemleri,1,cinsel işkenceler,1,cinsel organ gösterme,1,cinsel organlar,1,Cinsel siğiller,1,cinsel yaşam,1,cinsellik,3,cinsellik sonrası hastalıklar,1,cola ne yapar,1,colanın sağlımıza yan etkileri,1,colanın zararları,1,cuma gecesi ölmek,1,cv hazırlama hataları,1,cv hazırlama yolları,1,cv hazırlarken nelere dikkat edilmeli,1,cv hazırlarken yapılan hatalar,1,cv nasıl hazırlanmalı,1,çalma,1,çıplak kadınlar,1,çıplaklık,1,çin işkenceleri,1,çin kültürü,1,çin tıppı,1,çin yemekleri,1,çin’de evlilik,1,Çin’de hayat ve yaşam,1,çinlilerin yaptığı farklı şeyler,1,çizgi filmlerdeki subliminal mesajlar,1,çocuğa nasıl davranılmalı,1,Çocuk,1,çocuk gelinler,1,çocuk ne hisseder,1,çocuk ve savaş,1,çocuklar nasıl davranır,1,çocuklar ne öğrenir,1,çölyak hastaları ne yemeli,2,çölyak hastalığı belirtileri,1,çölyak hastalığı nedir,1,çölyak hastalığı tedavisi,1,çölyak hastalığında beslenme,1,daha hızlı nasıl yapılır,1,daha kolay nasıl uyunur,1,değişik gelenek türleri,1,değişik tarihi alışkanlıklar,1,değişik ten renkleri,1,deneme,1,Depresyon,1,depresyon belirtileri,1,depresyon halleri,1,depresyon ile yaşamak,1,depresyon nedir,1,depresyon tedavi türleri,1,depresyon türleri,1,depresyon ve biz,1,depresyondan nasıl kurtulunur,1,ders,1,ders kaynakları,1,dıy,1,different women,1,Dika sendromu nedir,1,dil nasıl öğrenilir,1,dil öğrenme teknikleri,1,dil öğrenme yöntemleri,1,dini bilgi,1,dinleme anlama,1,diş beyazlatma,1,diş beyazlatma kürleri,1,diş beyazlatma yolları,1,diş beyaztlatmak için neler yapılır,1,Diş macununun kullanım alanları,1,don't break the chain,1,don't break the chain method,1,don't break the chain ne demek,1,dont break the chain,1,doping,1,döven adamlar,1,duolingo,1,duvarda oluşan küf,1,duymadığınız bilgiler,1,dünyada görülmesi yasak olan yerler,1,dünyada nasıl yaşamalıyız,1,dünyada ne ile karşılaşacaktır,1,dünyada neler yaşanmış,1,dünyadaki en garip olaylar,1,dünyadaki en tehlikeli yerler,1,dünyadaki gelenekler,1,dünyanın en güzel renkleri,1,dünyanın en güzel yalanları,1,Dünyanın en iyi lisan uygulaması,1,dünyanın en pahalı yemekleri,1,dünyanın en uzun yaşamış insanı,1,dünyanın en yaşlı insanı,1,dünyanın en yaşlı kadını,1,dünyanın en zehirli hayvanları,1,dürüst insan davranışları,1,dürüstlük,1,dürüstlük ile ilgili sözler,1,dürüstlük nasıl kazanılır,1,dürüstlük nedir,1,düşünmeyi nasıl öğrenicez,1,Düşünmeyi öğrenmek,1,ebeveynlerin çocuk üzerindeki etkisi,1,Edebi hayat,1,edebiyat,2,edebiyat ile alakalı yazılar,1,edebiyat umut etmek nedir,1,eğitimli insan ile eğitimsiz insan arasındaki farklar,1,eğitimli insan kimdir,1,eğitimli insanların özellikleri,1,eğlenceli yazılar,1,en çok bitcoin veren siteler,1,en güvenlikli yerler,1,en iyi bitcoin siteleri,1,en iyi dil öğrenme programları,1,en küçük yaştaki doğum,1,en pahalı deniz yemeği,1,en pahalı yemek menusu,1,en pahalı yemekler ve fiyatları,1,en uzun yaşayan insanlar,1,erkekler ne ister,1,eski bayramların tadı,1,eskiden kadınlara yapılan işkenceler,1,essay,1,ev aktivitileri,1,ev pratikleri,1,evde aile ile yapılacak evde vakit geçirmek,1,evde çalışmak,1,evde küf sorunu,1,evde nasıl eğlenilir,1,evde yapılacak şeyler,1,evde yöntem,1,evderutubete kesin çözüm,1,evliliği güçlendirecek ipucları,1,facts about atatürk,1,farklı hayvanlar,1,farsca film indir,1,farsca güzel ses kaynakları,1,farsca videolar indir,1,farsça,1,farsça kaynaklar,1,faydaları nelerdi,1,Faydalı Bilgi,23,fikirler,1,fikirzar,1,filistinde zulüm var,1,gazlı içeceklerin vücudumuza zararları,1,gelecek,1,genç yazarlar,1,Genel Kültür,12,genel kültür bilgileri öğren onedio,1,gerçek aşk testi,1,gerçek bilgiler,1,gerçek ıq testi,1,gerçek yaşamdan alıntılar,1,gerçekten aşık mıyım,1,gezente insan,1,giremeyeceğiniz yerler,1,gluten glutenli yiyecekler,1,gluten içermeyen tahıllar,1,gluten ne demek,1,gluten nedir nelerde bulunur,1,gluten olan besinler,1,gluten yiyecekler nelerdir,1,google adsense giriş,1,google adsense ile para kazanmak,1,google adsense nedir,1,google adsense tr,1,göbek eritme,1,gökyüzü,1,görsel ıq testi,1,gülmenin bilimsel faydaları,1,gülmenin yüz kaslarına faydası,1,gülmenin yüze faydaları,1,gülümsemenin gücü,1,gülümsemenin önemi,1,gümüş parlatmanın kolay yolu,1,Güncel,1,güncel bilgi,1,güncel haberler,1,güneşi görüm,1,günlük alışkanlıklarımız,1,günlük yaptığımız şeyler,1,günlük yaşam hileleri,1,günlük yaşamda neler yapmalıyız,1,günlük yaşamda yapılacaklar,1,günümüz dünyası,2,güven duygusu,1,güzel deneyler,1,güzel yazılar,1,güzlük hileler,1,hafta sonu evde ne yapılır,1,hala var olan gelenekler,1,halep ve cocuklar,1,hangi ameller kabir azabından korur,1,hayallerimiz ne olmalı,1,hayat,3,hayat bizi nasıl sınıyor,1,hayat hikayeleri,1,hayat hikayesi,4,hayat nasıl geçer,1,hayat sana söylüyorum beni dinle,1,hayat sevince güzel,1,hayata bakış,1,hayata bakış açımız ne olmalı,1,hayata bakışımız nasıl,1,hayata umutla bak,1,hayatımızdaki bazı anlar,1,hayatımızı kolaylaştırabilecek pratik bilgiler,1,hayatımızı kolaylaştıran püf noktalar,1,hayatın bizden istedikleri,1,hayatın bize baskıları,1,hayatın bize gösterdiği kötülükler,1,hayatın çocuk gelinlere yaklaşımı,1,hayatın durması,1,hayatın karanlık yüzü,1,hayatına renk kat,1,hayattaki amacımız nedir,1,hayattan kareler,2,hedef belirleme,1,hedefler nasıl belirlenir,1,hepsi bedava,1,her gün bombalar patlıyor,1,her gün yanlış yapılan hareketler,1,hırs,1,hızlı ingilizce öğrenme yolları,1,hissettiklerimiz,1,hot to make a good youtube videos,1,how to be a youtuber,1,how to make a video on youtube,1,how to make youtube,1,ıg testi,1,IQ,1,ıq nasıl ölçülür,1,ıq puanları,1,Iq testi,1,ıq testi 2017,1,ıq testi yap,1,ibadetlerimiz,1,içimizde olduğumuz durum,1,içinde gluten bulunan yiyecekler,1,iletişim kurma yolları,1,iletişimde vücut dili,1,ilgi uyandırıcı farklı sorular,1,ilginç bilgiler,2,ilginç bilgiler ve özellikler,1,ilginç cinsel olaylar,1,ilginç gerdek gelenekleri,1,ilginç insanlar,1,ilginç olaylar,1,ilginç özelliklere sahip insanlar,1,ilginç rüyalar,1,ilişki kurallara,1,ilişkilerde cinsellik,1,ilişkilerde ne yapılmalı,1,ilişkilerde yapılması gerekenler,1,ilişkilerin bitme nedenler,1,ilişkinizi güçlendirecek ipuçları,1,ilişkiyi ayakta ne tutar,1,ingilizce,1,ingilizce nasıl öğrenilir,1,ingilizce öğren,1,ingilizce öğrenme yöntemleri,1,İngilizce öğrenmek,1,ingilizce öğrenmek için ne yapılmalı,1,ingilizce öğrenmenin yolları,1,insan,1,insan kaynakları,1,insanı değerlerimiz nelerdir,1,insanın kendini geliştirmesi,1,insanlar ne kadar yaşar,1,insanlık kavramını nasıl açıklarız,1,insanlık nedir,1,insanlık üzerine bir yazı,1,internetten ingilizce öğrenmek,1,iran gece,3,iran Türkiye ilişki,3,İran'da yaşam,3,irana gitme yolları,3,irana nasıl seyahat edilir,3,iranda hayat,3,iranda hayat nasıl,3,iranda nasıl yaşanır,3,isim değiştirme,1,islam,1,İslam,1,iş hayatında iletişim,1,işkence çeşitleri,1,kabir azabı çekmek,1,kabir azabından nasıl korunulur,1,kabir korkusu,1,kabire girince ne olur,1,kaç yaşında,1,kadın erkek cinsel ilişki,1,kadın erkek davranışları,1,kadın erkek ilişkileri,1,kadın erkek ilişkisi,1,kadın erkek ne ister,1,kadın erkek neden çatışır,1,kadın ve erkeklerde bel soğukluğu,1,kadına şiddete hayır kompozisyon,1,kadına şiddete hayır köşe yazısı,1,kadına şiddete hayır yazıları,1,kadına şiddetle ilgili yazılar kısa,1,kadında cinsellik,1,kadınlar ne ister,1,kadınlara yapılan insanlık tarihinin karanlık yüzü işkenceler,1,kalbimizin sınırları,1,kapitalizm,1,kapitalizm ve insan,1,karakter testi,1,karakterimiz nasıl olmalı,1,kariyer,1,Kariyer hedefi,1,kavga da nasıl biri oluyorsun,1,kavga içerikleri,1,kayıt,1,kaynak,2,kelime anlamı,1,kelimeler benim,1,kendimizi kaybediyoruz,1,kendimizi nasıl geliştiririz,1,kendin yap,1,kendini sev,1,kendini test et,1,kendini test et nasıl birisin,1,kendinizi öğrenin,1,kısa,1,kısa ıq testi,1,kısa ıq testleri,1,kısa testler,1,kısaca,1,kısaca dürüstlük nedir,1,kısaca tarihi,1,kibir,1,kim daha aşık,1,kimdir,1,kimler cehenneme girecek,1,kimler cehennemliktir,1,kimler kabir azabı çekmeyecek,1,kişiliğimize ne kadar sahibiz,1,Kişilik Testi,1,kişilik testi çöz,1,kişinin kendine saygı duyması,1,kişisel,50,kişisel blog,5,kişisel gelişim,15,kişisel yazılar,3,kitap okumak,1,kitap okumuyoruz,1,kmutant kadın myrt corbin kimdir onedio myrtle corbin hayatı,1,kolay ıq testi,1,kolay sihirbazlık numaraları,1,kolay temizlik yolları,1,komik anlar,1,konfüçyüs,1,konik olaylar,1,Korkunç gelenekler,1,kötü alışkanlıklar,1,kuran,1,Kutu Denizanası,1,kutu denizanası nasıl bir hayvandır,1,kutu denizanasının özellikleri merak,1,küf nasıl önlenir,1,Küf nasıl temizlenir,1,küfler nasıl temizlenir,1,küfü temizleme yolları,1,küresel vatandaşlık,1,liderlik duygusu,1,life of atatürk for kids,1,limon,1,limonlu su,1,limonlu su zayıflatırmı,1,limonlu suyun faydaları,1,limonun faydaları,1,lina medina kimdir,1,lina medina viki,1,lina medinanın hayatı,1,lina medinanın kocası,1,liste,2,maddeler halinde,1,mantık soruları,1,meditasyon,1,medya,1,medya ne yapar,1,merak,18,merak uyandırıcı bilgiler,1,mescidi aksa hangi ülkede,1,mescidi aksa kubbet üs sahra,1,mescidi aksa ne anlama gelir,1,mescidi aksa tarihi,1,misafir yazarlık,1,misafir yazarlık yap,1,modern insan,1,modernleşme hareketleri,1,mustafa kemal atatürk hayatı,1,mustafa kemal atatürk imzası,1,mustafa kemal atatürk kimdir,1,mustafa kemal atatürk sözleri,1,mutlu ilişkiler nasıl olur,1,myrtle corbin kim,1,myrtle corbin türkçe,1,nasıl aşılır,1,nasıl bilgi edinilir,1,nasıl bir andayız,1,nasıl bir blog sahibi olunur,1,nasıl bir hayat yaşıyoruz,1,nasıl bir kişisin,1,nasıl bir yaşamın içindeyiz,1,nasıl birisin,1,nasıl birisin testi,1,nasıl blog açılır,1,nasıl blogcu olunur,1,nasıl cv hazırlanır,1,nasıl davranıyoruz,1,nasıl davranmalıyız,5,nasıl dil öğrenirim,1,nasıl dişlerimi beyazlatabilirim,1,nasıl dürüst olunur,1,nasıl geçirmeliyiz,1,nasıl gelişirim,1,nasıl ıq testine girilir,1,nasıl kendimi daha iyi yönetebilirim,1,nasıl modern olunur,1,nasıl niyet edilir?,1,nasıl rahat uyku alınır,1,nasıl uyumalıyız,1,nasıl uyunur,1,nasıl üretilir,1,nasıl yaparım,1,nasıl yapıldı,1,nasıl yapılır,4,ne biliyoruz,1,ne derede psikopatsınız,1,ne ekersen onu biçersin,1,ne güzel bir aşk,1,ne iş yapar,1,ne kadar aşıksın test et,1,ne kadar psikopatım,1,ne kadar psikopatsın testi,1,ne kadar seviyorsun,1,ne öğrendim,1,ne yapmalıyız,2,ne yaşıyoruz,1,neden duam kabul edilmiyor,1,neden insanlar böyle,1,neden kavga ederiz,1,neden musallat olur,1,neden rüya görürüz,1,neden uyuyamıyorum,1,nedir,1,nefes alabilirmisin,1,nefes alma,1,neler yaşıyoruz,1,nelere iyi gelir,1,neleri bilmiyoruz,1,neleri merak ediyoruz,1,nerede o eski bayramlar,1,nerede yanlış yapıyoruz,1,nereye gidiyorum,1,never break the chain,1,neyi yanlış yapıyoruz,1,No Pants Metro Ride,1,No Pants Metro Ride in england,1,No Pants Metro Ride in newyork,1,No Pants Metro Ride NUDE PHOTOS,1,No Pants Metro Ride PHOTOS,1,noel baba,1,noel nasıl kutlanır,1,noel nedir kısaca,1,o bana aşık mı testi,1,o beni seviyorum,1,o beni seviyorum testi,1,okumak,1,omuzda çıkan sivilcelerin nedeni,1,onedio,2,onedio ıq testleri,1,onedio öfke testi,1,onedio testleri,1,Onu ayakta tutan güzel umut da yok olmuştu,1,öfkem ne düzeyde,1,öğrenilmesi gereken mühim konular,1,öleden önce yapılması gerekenler,1,ölmeden önce neler yapılması gerekir,1,ölmeden önce yapılacaklar,1,ölmeden önce yapılacaklar listesi,1,ölmeden önceki son sözler,1,ölmeden yapılacaklar,1,ölmek,1,ölüm,2,ölüm ile gelen düşünceler,1,ölüm korkusu,1,ölüm ve insan,1,ölümden sonra,1,ölürken pişmanlık duyulmuş şeyler,1,önemli bilgiler,1,önemli olan işlevi,1,öz güven eksikliği neden kaynaklanır,1,özgüven eksiliği nasıl tedavi edilir,1,özgüven eksiliğinin nedenleri nelerdir,1,özünü asla unutma,1,pahalı yemeklerin isimleri,1,para kazanma,1,patlamayan balon nasıl yapılır,1,pdf kaynak,1,persian,3,personal writing,1,pratik bilgiler,1,pratik çözümler,1,programları,1,psikolojim nasıl düzelir,1,psikopat testi onedio,1,psikopatmısın test et,1,quran,1,ramazan bayramı,1,red kit,1,reklam alma,1,reklam hileleri,1,reklamlar nasıl yapılır,1,reklamlarda kullanılanlar,1,reklamlarda yapılan hileler,1,rüya,1,rüya görmek,1,rüya hakkında bilgiler,1,rüya hakkında bilinmeyenler,1,rüya tabirleri,1,rüyalar bize ne anlatır,1,rüyalarda ne yaparız,1,saçma gelenekler,1,sağlık,3,sağlık bilgiler,1,sağlık haberleri,1,sağlıklı bir ilişki nasıl olur,1,sağlıklı cinsel ilişki yöntemleri,1,sağlıklı iletişim nasıl kurulu,1,sağlıklı uyku,1,sakız,1,sakız çiğnemek,1,sakız midede kalırmı,1,sakız ne zaman üretilmiştir,1,sakız yutmak,1,sakız yutunca ne olur,1,sakızın içindekiler,1,sakızın zararları ve yararları,1,sanal dünya,1,savaşta ki yaşamlar,1,saygı,1,sen beni unutmazsın,1,sen de yaz,1,sen kendini biliyorsun,1,sende gül,1,seni izleyenler olacak,1,Sessizliğe bir mektup,1,sevgilinden ayrıldın ne mi oldu,1,sıkıntıları aşma yolları,1,Sıkıntılarımız nelerdir,1,sınırlarımız nelerdir,1,sıradışı özelliklere sahip kişiler,1,sıradışı ten rengine sahip mankenler,1,sırt çantamı aldım gidiyorum,1,sigara içmemek için nedenler,1,sigaranın bilimsel faydaları,1,sigaranın faydaları ve zararları,1,sigaranın zararlari,1,sihirbazlık hileleri,1,sivilce çıkma bölgeleri,1,sivilce çıkma noktaları,1,sivilcelerin çıkma nedeni,1,soğuk kış günleri,1,son durak,1,sopalı kişiler,1,sosyal çevremiz,1,sosyal inek,1,sosyal medya,1,sosyal medya da cinsellik ve çıplaklık,1,sosyal medya fobileri,1,sosyal medya nasıl kullanılır,1,sosyal medyadan kurtulmak,1,sosyal medyanın zararları,1,sosyal medyayı nasıl kullanıyoruz,1,sosyal yaşantımız bizi nasıl etkiler,1,subliminal mesaj içeren filmler,1,subliminal mesaj veren çizgi filmler,1,superman,1,suriyeli cocuklar,1,şeker bayramı,1,şiddete karşı sözler,1,tarihin en garip kişileri,1,tarihteki ilginç olaylar,1,tatil rehberim,1,tedavi yolları,1,tek tabanca,1,tekrar oturacağım,1,telefon çiziklerini temizleme yolları,1,televiyon hileleri,1,ten renkleri,1,Teravih namazı hangi dualar ve sureler okunur,1,Teravih Namazı kaç rekattır,1,Teravih namazı nasıl kılınır?,1,Teravihin Cemaatle Kılınışı,1,Test,6,Tevbe suresi,1,time,1,trajikomik olaylar,1,tuhaf alışkanlıklar,1,türkiyedeki yasaklı bölgeler,1,uai ders kaynakları,1,uai kaynak,1,ucuza yolculuk,3,ui,1,uluslararası ilişkiler,1,uluslararası ilişkiler ders notları,1,uluslararası ilişkiler dersleri,1,uluslarası teori,1,umudunu asla kaybetme,1,umut,1,umut ile ümidin farkı,1,uyku,2,uyku nedir,1,uyku problemi,1,uyku sorununu çözen teknik,1,uykusuzluk,1,uykusuzluk nedenleri,1,uyuma yöntemleri,1,uyuma zorluklarının nedenleri,1,uyumadan önce ne yapmalıyız,1,uyuyamıyorum ne yapmalıyım,1,ücretsiz blog açma,1,ücretsiz dil uygulamaları,1,ücretsiz ıq testi,2,ülkelere göre en pahalı yemekler,1,vlogger nedir,1,vücudumuzda ki sivilce bölgeleri,1,whale intiharları,1,What is the Blue Whale suicide challenge,1,who is,1,wikihow how to make a youtube channel,1,ya meraktan,1,yameraktan,1,yanlış yaptığımız şeyler,1,yaptığımızı iyilik ve kötülük,1,yasak bölgeler,1,yasak şehirler,1,yasak yerler,1,yaşadığımız dünya,1,yaşam,2,yaşam hileleri,1,yaşam icin 12 altın kural,1,yaşamdan alıntılar,1,yaşamdan kareler,2,yaşamımız içinde savaş,1,yaşamın içinden,1,yaşamsal aktivite,1,yaşanmış hikayeler,1,yazar güncelleme,1,yazı paylaş,1,yeni,1,yeni bilgiler,1,yeni bir zaman tüneli,1,yeni testler,1,yılbaşı,1,yılbaşı 2018,1,yolculuk,3,yöntem,1,yunanlıların yaptığı şeyler,1,zaman,3,zaman bazen durur,1,zaman düzenleme,1,zaman kavramı nedir,1,zaman kontrolü nasıl yapılır,1,zaman kullanımı zaman kontrolü,1,zaman nasıl işler,1,zaman nasıl kullanılır,1,zamana karşı,1,zamanı hızlandıracak hileler,1,zamanı kullanma yöntemleri,1,zamanı nasıl kullanıyoruz,1,zamanın değerini bilmek,1,zamanın durması,1,zamanın yaşamımızda ki önemi,1,zamanını kontrol et,1,Zamanını nasıl kullanıyorsun,1,zayıflama kürleri,1,zeka testi 2017,1,zina nasıl affedilir,1,zina yapanın başına ne gelir,1,zina yapanın cezası nedir,1,Zina yapmanın günahı nedir,1,zinanı günahları nelerdir,1,zinciri kırma,2,zor sorular,1,
ltr
item
Fikirzar: İntihara sürükleyen oyun: Blue Whale (Mavi Balina)
İntihara sürükleyen oyun: Blue Whale (Mavi Balina)
Psikolojisi bozuk 21 yaşında bir programcı tarafından tasarlandığı bilinen oyun, çeşitli yöneticiler tarafından oyunculara verilen 50 farklı görev ile tamamlanıyor.Blue whale
https://4.bp.blogspot.com/-AF5DS4xQfG4/Wj4nZHfVTfI/AAAAAAAADcU/b_VPTO-hSf4cGhaAusdXqTGpzldqkoXSwCEwYBhgL/s320/blue%2Bwhale.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-AF5DS4xQfG4/Wj4nZHfVTfI/AAAAAAAADcU/b_VPTO-hSf4cGhaAusdXqTGpzldqkoXSwCEwYBhgL/s72-c/blue%2Bwhale.jpg
Fikirzar
https://www.fikirzar.com/2017/12/blue-whale.html
https://www.fikirzar.com/
https://www.fikirzar.com/
https://www.fikirzar.com/2017/12/blue-whale.html
true
2748327649624846160
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Benzer Yayın Bulunamadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını Oku Cevap Ver İptal Et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARIDA OKUYABİLİRSİN ETİKET ARŞİVE ARA TÜM YAYINLAR İstediğini Bulamadım Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs May Haz Ağu Eyl Eki Kas Ara Şimdi 1 dakida önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı gecmiş Takipciler Takip Et BU İCERİK ÖZELDİR Görebilmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm Kod Kopyalandı Kodlar kopyalanamıyor