Hepimiz doğduk ve bir süre sonra ergin yaşa erdiğimizde bize ait bir bahçenin olduğunu ve o bahçeyi bizim ekeceğimizi öğrendik. O bahçede ne dikersek ahirette onu yiyeceğimizi öğrendik.
din,dini yazılar,cennet,cehennem,ahiretteki yaşamımız
Hepimiz bir gün doğduk ve bir günde öleceğiz. Bu yaşamımızda her ne yaptıysak diğer tarafta yani ahirette karşımıza çıkacak. Bir nevi burası bizim evimizin arka bahçesi ve biz bir şeyler ekiyoruz. Bunların hasatınıda ahirette yapacağız. Bu hasatı yaparken hep iyi şeyleri hasat yapmak isteriz ama bu hayatta bazen sanki hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz ve bu yüzden bu hasatı yaparken de aralarında yabani otlar, ağzımızın tadını bozacak çürük meyveler çıkabilir. Doğduk şu an herhangi bir yaştayız. Bu zamana kadar bir şeyler yaptık bazen iyi oldu bazen kötü ama sonuç olarak hepsi bir sonuca ulaştı. Bu sonuçlardan bazılarında üzüldük bazılarında sevindik. Her zaman bir şeyler yapıyoruz. Yapmayın demiyorum ama size bir önerim var. Gelin bu yaptıklarımızın iyi yönlü değiştirelim. Yani evimizin arka bahçesini hep taze yenilebilir şeylerle dolduralım. Çürük bir şey olmasın. İlla ki çürük her yerde çıkar.

İnsanoğluyuz, herkesin hatası olur. Ama hatandan ders çıkartıp ilerde ki adımlarını o dersine göre atarsan yani o bahçende ki çürük olan meyveleri, yabani otları sökersen temizlersen ve onların yerine yeni meyveler dikersen. O arka bahçeni her gün temizlersen oraya bakım uygularsan. Senin o arka bahçenin hasat zamanı geldiğinde sırtın yere gelmez.

Son Sözler;


  • Arkadaşlar hepimizin hatası olur. Önemli olan o hatadan dönmektir. O hatadan dönüp kendi yolumuzu iyiye yönelttiğimizde göreceksiniz ki her şey daha iyiye gidiyor. 
  • Kötülükten kötülük doğar. İyilikten de iyilik. 
  • Bazen karşılaşıyorum bazı kişiler karşısında ki kişilere kötü davranıyor yada davranma meyilinde oluyorlar. Bunları o duruma iten şey geçmişleridir. Geçmişlerinde ne gördülerse onun çok iyi bir şey olduğunu sanıp aynı şeyleri karşısına geçen insanlara uyguluyorlar. Böyle kişilerden olmayın. Eğer böyle birisi iseniz de inşallah bu yazımdan sonra değişirsiniz. 
  • Size sizden başka kimse bir şey yapamaz.
Yeni yazılarımda görüşmek üzere Allah’a Emanet Olun. Sağlıcakla Kalın.
Yeni yazılardan anında haberdar olmak için Ücretsiz E-Posta Aboneliğinizi gerçekleştirmeyi unutmayınız…..

Yorum Yap:

1 Yorum:

  1. Gerçekten çok beğendim hocam yazınızı emeğinize sağlık bu tür yazılar bekliyoruz sizden.

    YanıtlaSil