Zamanımızı nasıl kullanıyoruz? Neden bize zaman yetmiyor ve hep zamanımızın azlığından bahsediyoruz? Zamanı nasıl daha iyi bir şekilde kullanabiliriz? Zamanımızı kullanırken nasıl planlama yapmalıyız?
zaman,hile,günlük hile,yaşam hileleri,zaman artıracak hileler
Merhaba Arkadaşlar. Zaman bizim için önemli bir unsurdur. Bu unsur içinde bazen zamanımızın azlığından, sıkışıklığından yakınırız. Peki biz bu zamanı nasıl artıracağız? Zamanımızı düzensiz bir halde harcadığımızdan zaman dilimini kaybediyoruz ve az önce dediğim yakınma olayları bunlardan dolayı ortaya çıkıyor. Şimdi bu zaman dilimini nasıl artırabilir ona bakacağız. Keyifli Okumalar…

Zaman Kazandıracak 8 Önemli İpucu

Planlama Yapın

 • Sabah kalktığınızda 10-15 dakikanızı o gün yapacaklarınızı planlamaya veriniz. Eğer sabahları bunu yapamıyorsanız akşam vakti bu planlamayı oluşturun. Böylelikli gün içinde neler yapacağınızı ayarlayacağınızdan dolayı ne yapacaktım yada ne yapacağım düşüncesi olmaz ve eliniz ayağınıza karışmaz.

Söylediklerinizi Kağıda Aktarın

 • “Söz Uçar Yazı Kalır” Atasözünü duymuşsunuzdur. Aklınıza geleni yada yapmanız gerekenleri yazınız. Yazarsanız ne yapacağınızı daha iyi bilirsiniz ve unutmayın ki yazmak yapmanın yarısıdır.

Adım Adım İlerleyin

 • Adımlarınızı önceliklerinize göre atınız. Önceliklerinizi sıraya koyun. Ona göre ilerleyin.

Zaman Zaman Listenize Göz Atın

 • Dedim ya yukarıda bir liste oluşturun ve önceliklerinizi ayarlayın. Bu yaptıklarınızı ara sıra kontrol edin. Çünkü bazen öncelikleriniz de ve planlarınızda değişim olabilir.

Dikkatinizi Dağıtacak Şeylerden Uzak Durun

 • İş yerinizde yada çalıştığınız ortamda bulunan ve yaptığınız şeyle alakası olmayan şeyleri kaldırın. Çünkü bunların hepsi sizin dikkatinizi dağıtacak şeylerdir ve zamanınızı daha da kısıtlı hale getirecektir.

Çok İşe Değil, Tek İşe Odaklanın

 • Bazen görebilirsiniz. Bir kişi bir işle değil de bir sürü iş ile uğraşıyor. Kimisinin yeteneği vardır o yüzden başarıyordur. Ama siz böyle yapmayın. Siz tek işe odaklanın ve o bitince diğerine geçin.

Kararınıza Güvenin

 • Eğer bir işte bir karara vardıysanız ve o kararla onu daha çabuk ve iyi bir şekilde yapacağınızı düşünüyorsanız, o kararınızı uygulayın. Başkalarının önerileri ile vakit kaybetmeyiniz.

Günlük Plan Yaparken Haftalıkta Planlar Yapınız

 • Nasıl günlük plan yapıyorsanız, haftalık plan da yapınız. Bu şekilde hafta boyunca da ne yapacağınızı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için Teşekkürler. Allah’a Emanet Olun. Sağlıcakla Kalın….
Yeni yazılardan anında haber olmak için Ücretsiz E-posta Aboneliğinizi yapmayı unutmayınız… 

Yorum Yap:

3 Yorum:

 1. Blogunuzu beğendim tavsiyelerinizi de... Ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 2. güzel paylaşım teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Bir öneri de benden olsun.Sosyal medya uygulamalarını gereğinden fazla kullanmayın.Emin olun zaman tasarrufunuz artacaktır.

  YanıtlaSil