Bir işte yada yaptığınız bir şeyde o işi ne kadar yaptığınız değil, o işi nasıl verimli halde yaptığınız önemlidir. Kendi elinizden geleni yapın ama kendinizi zorlayarak kendinizden nefret edecek duruma kendinizi getirmeyin.
meditasyon,kişisel gelişim,yaşam,hayat,nasıl kendimi geliştiririm
Merhaba Arkadaşlar bu yazıma başlamadan önce size kısa bir şey anlatmak istiyorum daha sonra da o anlattığım üzerinden ne anlatmak istediğimi anlatacağım.

Budistleri az çok bilirsiniz hiç bilmeseniz de adını duymuşsunuzdur. Dertli bir adam acısını aşmak için budist tapınağına gider ve bir ustadan ona yardım etmesini ister. Adam ustaya sorar:
  • Usta günde dört saat meditasyon yaparsam, yüksek bilince ulaşmam ne kadar sürer?
  • Usta cevap verir: Günde dört saat meditasyon yaparsan belki 10 yılda yüksek bilince ulaşırsın…
  • Adam tekrar sorar: Peki günde 8 saat yaparsam ne kadar sürer?
  • Usta yine cevap verir: Günde 8 saat yaparsan, belki 20 yılda yüksek bilince ulaşırsın.
  • Adam kendine güveniyordur ve düşüncesi daha çok yaparsam daha çabuk yüksek bilince ulaşırım tarzındadır ama ustanın son cevabından sonra şaşırır ve ustaya sorar;
  • Meditasyon sürem arttığında neden yüksek bilince ulaşmam daha uzun sürüyor.
  • Usta tebessümlü bir şekilde cevap verir; Bu dünyaya sen hazzı ve yaşamı feda etmek için gelmedin. Mutlu olmak, yaşamak ve sevmek için buradasın. Eğer iki saatlik bir meditasyon ellinden gelen en iyisi ise onu yap. Sekiz saatliği yapmaya kalkışma çünkü elinden gelenin en iyisi iki saat olduğunda hem yorgun düşmeyeceksin hem de yaptığından ve o anından zevk alacaksın. Yaşamına daha fazla enerji katacaksın. Ama sekiz saatliği yaparsan yorgun düşeceksin ve yaptığından nefret edeceksin..

Son sözlerimi de yazarak bu yazımı burada bitireceğim.

  • Öncelikle arkadaşlar kimse ile yarış içinde olmayın bu birinci kuralınız olsun. Sizin tek yarıştığınız kişi yine siz olmalısınız. Sizin tek yarıştığınız kişi siz olursanız gelişim kaydedersiniz. Etrafındaki kişiler ile yarışan
  • Elinizden gelen en iyi şey ne ise onu yapın bunun dışında daha fazla zorlamayın. İlla yapmak istiyorsanız da yine yavaş yavaş ve kendinizi terapi ederek geliştirerek yapın. Çünkü ben yapacağım dersiniz bir anlık hırs yaparsınız. Daha önce hiç yapmadığınız bir olayı yada yaptığınız ama daha normal şekilde yaptığınız bir olayı o şekilde yaptığınızda ve devamını göremediğinizde eski yaptığınızdan da o şimdiki yaptığınız şeyden de ve kendinizden de nefret edersiniz.
  • Kişiler sadece onları geçeyim derdindeler kendime bir şey katayım derdinde değil. Siz öyle olmayın.
Önemli olan “olmak” değil, “yapmak” tır.
Önemli olan “yapmak” da değildir, anlamak, bilmek, çözümlemektir.


Yeni yazılarda görüşmek üzere Allah'a Emanet Olun. Sağlıcakla Kalın..Yeni yazılardan anında haberdar olmak için Ücretsiz E-Posta Aboneliğinizi gerçekleştirmeyi unutmayınız...

Yorum Yap:

0 comments: