Bu dünyaya bir gün geldik bir gün gideceğiz. Buraya gelmek yada gitmek önemli değil. Önemli olan diğer taraf için burada kesene ne doldurduğundur. Kabir azabı çekmeyecek 8 kişiyi sizler için derledim. Keyifli Okumalar...
 cuma gecesi ölmek, kabir azabından nasıl korunulur, kabir azabı çekmek, nihat hatipoğlu, dini bilgi,

Merhaba Arkadaşlar bugün ki yazımda size Kabir Azabı çekmeyecek kişiler kimlerdir onlardan bahsetmek istiyorum. Hepimiz bir gün doğduk ve bir günde öleceğiz. Bu yaşamımızda her ne yaptıysak diğer tarafta yani ahirette karşımıza çıkacak Bir nevi burası bizim evimizin arka bahçesi ve biz bir şeyler ekiyoruz. Bunların hasatınıda ahirette yapacağız. Bu hasatı yaparken hep iyi şeyleri hasat yapmak isteriz ama bu hayatta bazen sanki hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz ve bu yüzden bu hasatı yaparken de aralarında yabani otlar, ağzımızın tadını bozacak çürük meyvalar çıkabilir. Bunların çıkmaması ve daha az çıkması için aşağıdaki bağlantıdan Büyük Günahlar Nelerdir? Yazımı okuyabilirsiniz.

Büyük Günahlar Nelerdir?

Kabir Azabı Çekmeyecekler kimlerdir?

  • Kişinin amel defteri nasıldır orasını ben bilmem ama Cuma gecesi ölenin kabir fitnesinin korunacağı umulmaktadır.
  • Şeytan Aldaması olarak bildiğimiz bir durum vardır. Bu durumda bizim gusül abdesti almamız gerekir. Sadece o duruma da bağlı değildir. Müslüman her daim temiz olmalıdır. Gusül abdesti almak kabir azabından korur.
  • Yatsıdan sonra Mülk suresini okumakta kabir azabından koruyan amellerdendir. Ebu Hüreyye (r.a)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: “Kur’an-i Kerim’de otuz ayetten ibaret bir sure bir adama şefaat etti. Sonuç olarak o kişi bağışlandı.”
  • Allah’ a itaat ederek onun emirlerine karşı gelmemenin de kabir azabından koruyacağı buyrulmuştur. Cenab-ı Hak: “Kim inkar ederse inkarı kendi aleyhine olur. Yararlı iş işleyen kimseler kendileri için rahat bir yer hazırlamış olurlar. Çünkü Allah inanarak yararlı iş işleyenlere lütfundan karşılık verecektir. Doğrusu o inkarcıları sevmez.”
  • İshal hastalığından ölen kişinin de kabir azabından korunacağı söylenmiştir. Nesai, Abdullah b. Dinar (r.a)’ın şu şekilde kelamda bulunduğu rivayet edilmiştir; “Ben, Süleyman b Surad ve Halid b. Arfata birlikte oturmuştuk. O sırada bir adamın ishalden vefat ettiğini söylediler. Yanımda ki iki kişi adamın cenazesinde bulunmayı istediler. O kişi kişiden birisi diğerine : Rasulullah (s.a.v.) “Kim ishalden ölürse, kabir azabı çekmez.” Diye buyurmadı mı? Diye sordu ve öteki de: “Evet öyle buyurdu .” diye sualine cevap verdi. 
  • İyilik yapıp, iyiliği emredip kötülükten alıkoymak da kabir azabından koruyan amellerdendir. Çünkü bu olayda dinleri hususunda insanlar için çok büyük faydalar bulunmaktadır. Resulullah, emr-i bil-ma’ruf, nehy-i ani’l münker’in önemli olduğunu vurgular: “Nefsim elimde olan Allah’a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder kötülüğe mani olursunuz, ya da Allah, yakında umumi bir bela verir. O zaman dua edersiniz, fakat duanız kabul görmez.”
  • Allah rızası için nöbet tutmak tutan kişiyi kabir azabından korur. Selman(r.a) Rasulullah (s.a.v.)’i şöyle söylerken işittim demiştir: “Bir gün ve bir gece sınır nöbeti tutmak, gündüzü oruçlu gecesi ibadetli geçirilen bir aydan daha hayırlıdır. Eğer kişi bu nöbeti sırasında vazife başında iken ölürse, yapmakta olduğu işin ecri ve sevabı kıyamete kadar devam eder. Şehit olarak rızkı da devam eder.” Şehitlerin amel defteri kapanmaz ve yaptıkları güzel işlerin sevabı kıyamete kadar devam eder. 
  • Allah rızası için bir şey yaparken vefat eden kişiler şehit olurlar. Allah’u Teala buyuruyor ki: “Allah yolunda öldürülenlere ölü” demeyiniz. “Aksine onlar diridirler.Ama siz anlamazsınız.” Allah’ın Lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rablerinin yanında bol nimetler içindeler.”
Yazımı okuduğunuz için Teşekkürler.
Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere Allah’a Emanet Olun Sağlıcakla Kalın.
Yeni yazılardan anında haberdar olmak için Ücretsiz E-posta Aboneliğinizi gerçekleştirmeyi unutmayınız….

Yorum Yap:

0 comments: