Nerede o eski bayramlar dediğimiz hep olmuştur. Çünkü onların tadı ayrı idi. Bayram sevinci vardı. Yeni kıyafet sevinci vardı. Çok güzellerdi..
eski bayramlar,bayrm hasreti,eski bayramlar nasıldı,bayramda ne yapılır
Merhaba Arkadaşlar. Nerede o eski bayramlar dediğimiz hep olmuştur. Ama gerçekten de öyle değil mi?. Hani eskiden bayram sevinci olurdu. Üstümüze yeni kıyafetler alırdı anne-babamız o bayrama kadar o kıyafetleri giymek için can atardık. Daha sonra bayramdan bir akşam önce içten içe bir heyecan sarardı. Çünkü yarın bayramdı. Şeker toplayacaktık. Para toplayacaktı. Tüm aile bir araya gelecekti. Sabah olurdu giyerdik elbiselerimizi erkekler camiye bayram namazına hanımlar evde beklerdi. Namazı kıldıktan sonra eve geçilir. Bayramlaşılırdı. Küslükler yerini neşeye bırakırdı. Sonra güzel bir kahvaltı yapılırdı ve ondan sonra kapı kapı gez. Çok güzeldi o anlar.

Şimdi ki bayramların hiç tadı yok. Çocuklar bayramın tadını bilmiyorlar. Biz bayramda dışarı çıkardık. Bayramlaşırdık. Şimdi ki çocuklar evde bilgisayar başında oturuyorlar. Eve bayramdan dolayı misafir gelse bazıları kalkıp onu karşılamıyor bile. Normal bir günmüş gibi artık çocuklar için. Büyükler içinde bir nebze öyle değil mi? Artık büyükler içinde bayramın fazla bir anlamı yok.

Şu modernleşiyoruz dediğimiz zaman diliminde neler kaybediyoruz hiç haberimiz yok. Zaman akıp gidiyor ve biz de o akıp giden zamanın içinde sürükleniyoruz. Bizim yanlışlarımız var. Bu yanlışları artık düzeltelim. Tutalım çocuklarımızın elinden aile bireylerimizin yanına götürelim. Bayramın ne kadar güzel bir şey olduğunu onlara aşılayalım. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Biz onlara doğru şeyleri aşılamaz isek. Kendi öz benliğimizi, tarihimizi geleneğimizi kültürümüzü onlara aşılamaz isek. Gelecekte bizden yana hiçbir şey kalmaz.

Allah’a Emanet Olun. Sağlıcakla Kalın.

Yeni yazılardan anında haberdar olmak için Ücretsiz E-Posta Aboneliğinizi gerçekleştirmeyi unutmayınız..

Yorum Yap:

0 comments: