Teravih namazı ramazan ayında yılda bir ay kıldığımızı bir namazdır. Tabii ki yılda bir ay kılınınca unutabilme durumları ortaya çıkmaktadır. Teravih namazı nasıl kılınır ayrıntılarıyla size anlatmaya çalıştım
Teravih namazı nasıl kılınır?, Teravih Namazı kaç rekattır,
Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber ramazana özgü olan teravih namazı da yaklaşmaktadır. Yılda sadece bir ay kıldığımızdan dolayı unutulabiliyor yada tam anlamıyla nasıl kılınacağı hatırlanamıyor.

Teravih namazı sünnet bir namazdır. Ramazan ayı boyunca yatsı namazından sonra vitir’den önce 20 rekat kılınan bir namazdır. Cemaatle kılınması sünnettir ve çok sevaptır. Evde tek ve cemaatle de kılınabilir. Her iki rekatta bir selam verilerek kılınabildiği gibi dört rekatta bir selam verilerek kılınabilir.

Teravih Namazının Kılınışı

   • [Cemaatle 4 rekat şeklinde olan]
 • Yatsı namazı kılındıktan sonra vitir’den önce teravih namazı başlar.
 • İmam:”Niyet Ettim Allah Rızası İçin Teravih Namazını Kılmaya, Bana Uyanlara İmam Oldum” diyerek niyet eder ve ellerini bağlar.
 • Cemaat ise; "Niyet Ettim Allah Rızası İçin Teravih Namazını Kılmaya, Uydum İmama" diye niyet eder ve İmam’dan sonra “Allahü Ekber ” diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.
 • İmam ve Cemaat sessizce “Sübhâneke” duasını okur ve daha sonra cemaat bir şey okumaz imam ise, sessizce Eûzü- Besmele-i, sesli bir şekilde Fatiha sûresini ve hemen ardından bir sûre’yi okuduktan sonra cemaatle beraber rükû ve secdeyi yapar ve ikinci rekata kalkılır.
 • İmam sessizce Besmele’yi, sesli bir şekilde fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeleri yapar ve otururlar. İkinci rekatın sonunda ki bu oturuşta imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik" dualarını okur ve üçüncü rekata kalkarlar.
 • Üçüncü rekata başlarken hem imam hem de cemaat sessiz bir şekilde Sübhaneke'yi okur ve daha sonra cemaat bir şey okumaz, imam ise sessiz bir şekilde Eûzü-Besmele-i, sesli bir şekilde ise fatiha suresini ve bir sureyi okur ve ardından rükû ve secde yapılır ve dördüncü rekata geçilir.
 • İmam sessiz bir şekilde Besmele’yi, sesli bir şekilde Fatiha suresini ve bir sure’yi okur ve rükû ve secde yapıldıktan sonra oturulur.
 • Bu oturuşta imam ve cemaat, "Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbena firli" dualarını okuduktan sonra selâm verilir. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı tamamlanmış olur.
 • Sonra ki rekatlar da aynen bu şekilde devam etmektedir. En sonunda ise cemaatle vitir namazı kılınır.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler. Allah’a Emanet Olun. Sağlıcakla Kalın…
Yeni Yazılardan Anında Haberdar Olmak İçin Ücretsiz E-Posta Aboneliğinizi Gerçekleştirmeyi Unutmayınız…

Yorum Yap:

1 Yorum: